تبلیغات
(( طلبه پاسخگو )) - چرا برای پیامبر و اهل بیت صلوات میفرستیم؟
پرسش:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
هیئت حضرت علی اصغر(ع)میاندوآب:سلام همسنگر گرامی واقعا دستت درد نکنه بابت جواب به شبهه.امیدوارم در سایه پروردگار موفق باشی.
لطفا به این سوال نیز که خیلی شبهه شده نیز جواب دهید:اگر پیامبر واهل بیت انسان های کامل در روی زمین هستند پس چرا به انها صلوات میفرستیم .
لطفا در پست هاتون جواب بدین وهر وقت جوابو رو وبلاگ گذاشتید خبرم کنید
یا علی

پاسخ:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز.سال نو رو خدمت شما و همه دوستان تبریک میگم و سوال خوب و خوشی رو برایتان آرزو دارم.
جوابی که آیت الله جوادی آملی از استاد خویش علامه طباطبایی آورده است بسیار زیبا و خواندنی است. ببینید!
مرحوم علامه طباطبایی در پاسخ به فردی که از ایشان چنین پرسیده بود، با بیان لطیفی فرمودند: نخست اینکه ما با صلوات چیزی از خود اهدا نمی‌کنیم، بلکه به خدا عرض می‌کنیم و از او می‌خواهیم که بر پیامبر و خاندانش رحمت ویژه بفرستد. دوم اینکه گرچه این خاندان به صلوات ما احتیاجی ندارند؛ ولی به خدای سبحان نیازمند هستند و فیض الهی باید به صورت دائم بر آنها نازل شود.

ما با این صلوات، در واقع خود را به این خاندان نزدیک کرده‌ایم؛ برای مثال اگر باغبانی در باغی که همة گل‌ها و میوه‌هایش ملک صاحب باغ است، کار می‌کند و از صاحب باغ حقوق می‌گیرد، روز عید دسته‌ای از گل‌های باغ تهیه کند و به حضور صاحب باغ ببرد، آیا عمل او موجب نزدیکی به صاحب باغ نمی‌شود؟ این عمل نشانة ادب باغبان است. صلوات هم ادب ما را ثابت می‌کند، در غیر این صورت ما از خود چیزی نداریم، بلکه از خدای سبحان مسئلت می‌کنیم که بر مراتب و درجات این بزرگواران بیفزاید که همین عرض ادب موجب تقرب ما می‌شود.(1)
صلوات  و درود بر پیامبر در حقیقت، تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش های پیامبراکرم (ص) و اهل بیت او است که سال ها با راستی و درستی در بین جامعه زیسته و همه سختی ها و ناملایمات را در راه هدایت بشر تحمل کرده و  اسوه و نمونه انسان کامل شدند. بر این اساس آنان قطعاً مستحق تقدیر و تشکر می باشند که کمترین درجه این تشکر ذکر صلوات بر آن حضرت می باشد. که حتی اگر ایشان به این صلوات نیازی نداشته باشند ما به عنوان کسی که از زحمات آنان بهره مند هستیم وظیفه داریم که قدر شناس باشیم.

1. برگرفته از نسیم اندیشه، اثر آیت الله جوادی آملی.ماهنامه موعود شماره 107
طبقه بندی: امامت، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 فروردین 1391 توسط طلبه پاسخگو
نمایش نظرات 1 تا 30