تبلیغات
(( طلبه پاسخگو )) - چند سوال درباره امام زمان(عج).

سوال:


سلام،دوست گرامی
از اینکه وقتت را در اختیار ماو پاسخ به سوالاتمون دادید کمال تشکر دارم،
چندتا سوال دارم اگه محبت کنید پاسخش بدید.

1-آیا امام زمان ع فرزند دارد؟؟

2- بعد از ظهور امام زمان میگن تمام مساجد.حسینیه ا و حتی کعبه را ویران میکند واز نو میسازد؟؟

3-چه کسی امام زمان را به شهادت میر ساند آیا آن را به شهادت میر سانند یا خیر؟؟

4- چه کسی آن را تغسیل و تدفین میکند؟؟

5- بعد از آن چه اتفاقاتی می افتد.؟؟

6-مرگ شیطان دست کیست؟؟

پاسخ:


با سلام به شما دوست عزیز.
سوالات خوبی رو مطرح فرمودید که دانستنشان مفید است.

بنده به سوالاتتون یکی یکی جواب می دهم که هر کدام با شماره تفکیک شده اند:
1- دربارة این كه آیا حضرت مهدی(ع) زن و فرزندی دارد، نظر قاطعی نمی توان ارائه نمود. سه احتمال وجود دارد:
1- اساساً حضرت مهدی ازدواج نكرده است.
2- ازدواج كرده، ولی فرزندی ندارد.
3- ازدواج كرده و فرزند و نوه دارد.

بقیه بحث در ادامه مطلب...

احتمال اوّل با استحباب ازدواج و این كه از سنّت های پیامبر اسلام ازدواج بوده، منافات دارد.
احتمال دوّم كه اصل ازدواج را بپذیریم. بدون داشتن اولاد، عمل به سنّت پیامبر شده است، ولی این اشكال باقی است كه اگر قرار باشد حضرت همسری داشته باشد، یا باید همسرش مانند حضرت، عمرش طولانی باشد یا پس از مدتی بمیرد.
احتمال سوم كه حضرت ازدواج كرده و اولاد داشته باشد، باید فرزندانش از هزار سال پیش تا كنون اطلاعی از اوضاع پدر یا پدربزرگ خود نداشته باشند یا اگر اطلاع داشته باشند، در جایگاهی دور از دسترس مردم زندگی كنند.
برای اثبات و قطعیت هیچ كدام از احتمالات بالا دلیل متقنی در دست نیست.[
مجلة، حوزه، ش 70 - 71، ص 54.]
در دعاهایی كه دربارة امام زمان(عج) رسیده، به ذریه و نسل او اشاره شده است.

=========================================================
جواب سوال دوم:

2- در جواب سوال دوم هم باید عرض کنم که در روایات آمده است که حضرت مهدی( مسجدی را که یزیدبن معاویه بعد از شهادت امام حسین) بنا کرده خراب می کند و هر مسجدی را که برای خدا ساخته نشده ویران می سازد.(
بحارالانوار، ج13، کتاب مهدی موعود ، ترجمه علی دوانی.)
علامه مجلسی در ذیل این روایت می گوید :
و بعلاوه در بعضی روایات آمده است که امام زمان( هنگام ظهور، مساجد و بعضی از اماکن دینی و غیردینی را خراب می کنند زیرا یا آنها را برخلاف شرع ساخته اند و یا در ملک غصبی و یا بر خلاف قبله مسجدی را ساخته اند که مردم از آن اطلاع نداشته اند، ولی چون امام از باطن هر چیزی مطلع هستند آن را ویران می کنند و بر اساس صحیح و مشروع تجدید بنا می کنند.

==================================================
جواب سوال سوم:

3 - دربارةنحوة مردن یا شهادت حضرت مهدی (عج) اختلاف هایی در روایات به چشم می‌‌‌‌ خورد. برخی از روایات می‌‌ گویند كه حضرت مدتی حكومت می‌‌ كند، سپس وفات می‌‌ نماید و از برخی استفاده می‌‌‌شود كه مرگ حضرت طبیعی نخواهد بود و به دست جنایتكاران به شهادت خواهد رسید. بررسی و قضاوت در این امر مبتنی بر دو مسئله است:
1ـ آیا همة امامان معصوم(ع) شهید می‌ شوند یا امكان دارد كه به مرگ طبیعی از دنیا بروند؟
2ـ آیا دربارة امام زمان (ع) مدركی بر شهادت او داریم؟

شیخ صدوق بر این باور است كه همة معصومان(ع) به اجل غیر طبیعی از دنیا رفته اند.
شیخ مفید فرمود: شهادت امام علی (ع) و امام حسن و امام حسین (ع) به قتل حتمی و قطعی است. پس از ایشان مسمومیت امام موسی بن جعفر (ع) نیز قطعی است. دربارة امام رضا(ع) نیز قول قوی به مسمومیّت و شهادت ایشان است، گرچه جای تردید هست. امّا در دیگر ائمه راهی برای اثبات این كه آنان به وسیلة سمّ یا قتل به شهادت رسیده اند، در دست نیست.[
مجلة حوزه ، شمارة 70ـ 71، ص 60]
از امام رضا(ع) نقل شده است كه :

یا از امام حسن مجتبی (ع) نقل شده است: "ما منّا إلاّ مسموم او مقتول؛ هر كدام از ما امامان مسموم یا كشته می‌‌ شویم".
اگر به این روایات تكیه كنیم باید بگوییم: حضرت مهدی(ع) نیز به دست جنایتكاران به شهادت خواهد رسید. در برخی منابع نقل شده كه حضرت به وسیلة یك زن كه سنگی از پشت بام براو می‌ زند، شهید می‌ شود. اگر نظر شیخ مفید را بپذیریم، باید بگوییم چگونگی مرگ آن عزیز روشن نیست.[
همان، با تخلیص و اضافات]
اما این نكته قابل توجه است كه رسیدن به مقام شهادت اختصاص به كشته شدن با شمشیر یا سمّ ندارد. پیامبر یا امام حتی اگر كشته یا مسموم نشود، شهید است، چون رسیدن به مقام شهادت به وسیلة تهذیب نفس و دوری از گناهان و پاكی و صداقت انسان حاصل می‌ شود.

================================================
جواب سوال جهارم:

4- بنا بر روایاتی [امام] حسین (ع) عهده‌دار به خاك سپاری او می باشند.چون ایشان رجعت می کنند.
یزدی حائری علی ، الزام الناصب فی إثبات الحجة الغائب، ج 2، ص 167.

================================================
جواب سوال پنجم:

5- در روایات وارد شده كه : شیطان به مرگ طبیعى از دنیا نمى رود، بلكه او را مى كشند و در آخرالزمان كشته مى شود. حال چه كسى او را مى كشد، اختلاف است . بعضى از روایات مى گویند: امام زمان (عج ) وقتى ظهور كند آن ملعون را مى كشد. امام صادق علیه السلام فرمودند: وقتى قائم ما قیام كند، مى آید در مسجد كوفه شیطان هم مى آید و به زانو در مقابل آن حضرت قرار مى گیرد و مى گوید: واى از این روز سختى كه در كمین من است . در این موقع امام زمان (عج ) موهاى جلوى پیشانى او را مى گیرد و آن ملعون را گردن مى زند.(1)

در بعضى از روایات وارد شده كه حضرت رسول كشنده شیطان است . امام صادق علیه السلام فرمود: (شیطان در زمان رجعت روى صخره بیت المقدس به دست حضرت رسول صلى الله علیه و آله كشته و ذبح مى شود).(2)
نیز عبدالكریم خثعمى مى گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم كه فرمود: (وقتى شیطان گفت : خدایا! مرا مهلت ده تا روز قیامت ، قبول نكرد و در جواب آن ملعون فرمود: تو را مهلت مى دهم تا وقت معلوم علیه السلام . و مراد از آن وقت ، هنگام رجعت امیرالمؤمنین علیه السلام به دنیا است ).

عبدالكریم گوید: از حضرت پرسیدند: آیا براى آن حضرت رجعتى است ؟ فرمود: بلى ، هیچ امامى نیست ، مگر آن كه در وقت رجعت آن امام ، مؤمن و كافر اهل زمانش با او برمى گردند. تا مؤمنان را بر كافران غالب و پیروز گردانند.
وقتى امیرالمؤمنین علیه السلام با اصحاب خود رجوع نماید، شیطان هم با لشكرش حاضر شوند و وعده گاه جنگ آنها در زمین (روحا) كه از زمین فرات و در نزدیكى كوفه است ، مى باشد.
پس این دو لشكر مى جنگند، به طورى كه تا آن زمان چنان كشتارى انجام نشده باشد. آن گاه امام صادق علیه السلام فرمود: گویا اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام را مى بینم كه به پشت برگشته اند و از شدت و سختى جنگ صد قدم به عقب رفته اند و گویا آنها را نگاه مى كنیم كه پاهاى بعضى از آنها در آب فرات رفته است .

در این هنگام ملائكه خشم الهى از پشت آب ها فرو مى آیند و جنگ به حضرت رسول صلى الله علیه و آله واگذار مى شود. آن حضرت در جلوى لشكر و حربه از نور در دست مبارك ایشان است ؛ چون شیطان نگاهش به آن حضرت بیفتد، پشت كرده و بگریزد. یاران او وقتى كه فرار او را مى بینند مى گویند: كجا مى روى و حال آن كه بر آنها غالبى ، در جواب گوید: من مى بینم آن چه را شما نمى بینید. من از خداوند عالمیان مى ترسم .(3)
در این هنگام ، حضرت رسول صلى الله علیه و آله به او حمله مى كند و ضربتى بین دو كتف او مى زند كه به همان ضربه نابود مى شود و لشكرش نیز هلاك خواهند شد. بعد از آن ، خداوند عالمیان پرستش مى شود؛ در حالى كه براى او هیچ شریكى در روى زمین باقى نمى ماند و عبادات همه خالصانه است . آن گاه امیرالمؤمنین علیه السلام در زمین چهل و چهار هزار سال پادشاهى مى كند. و عمرها طولانى مى گردد به طورى كه از هر انسانى هزار اولاد به وجود مى آید.(4)
_________________
1- نهج البلاغه خوئى ، ج 2، ص 65 و 64.
2- نهج البلاغه خوئى ، ج 2، ص 65 و 64.
3- انفال (8) آیه 48.
4- خزینة الجواهر صفحه 199 نقل از بحار جلد 13. و تفسیر برهان ، ج 2، ص 343.
منبع: شیطان در كمین گاه، نعمت الله صالحى حاجى آبادى
طبقه بندی: مهدویت، 
برچسب ها: امام زمان، دانستنیهایی در باره امام زمان، ویران کردن مساجد به دست امام زمان، کشتن امام زمان به دست کیست؟، امام زمان چگونه میمیرد، مردن ابلیس، کشته شدن شیطان به سدت امام زمان، مدرک برای شهادت امام زمان، رجعت ائمه در ظهور، نهج البلاغه، خزینه الجواهر، ایا امام زمان ازدواج کرده است؟، شهادت امام زمان، آیا امام زمان ع فرزند دارد؟، ویران شدن مساجد هنگام ظهور، خراب شدن کعبه به دست امام زمان، غسل و کفن امام زمان، مرگ شیطان، ازدواج حضرت مهدی، اجل غیر طبیعی، عهده‌دار به خاك سپاری امام زمان، رجعت، شیطان به مرگ طبیعى از دنیا نمى رود، چه کسی امام زمان را غسل و تدفین میکند؟، امام حسین صاحب الزمان را دفن میکند،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 بهمن 1389 توسط طلبه پاسخگو