تبلیغات
(( طلبه پاسخگو )) - اولین شخصی که به روی زمین فرود آمد چه کسی بود؟

سوال:

سلام علیكم.

خداقوت، یه سوال داشتم:

شنیدم اولین فردی كه به روی زمین فرود اومده حضرت آدم نبوده ، فردی بوده كه اسمش آدم بوده ولی این فرضیه با این حدیث كه میگه زمین هیچ گاه از حجت خداوند خالی نمیمونه چگونه توجیه میشه؟ 
ممنون، موفق باشید، التماس دعا.


پاسخ:


با سلام و عرض ادب
ممکن است از برخی ایات شریفه قرآن استنباط شود که قبل از آفرینش حضرت ادم ابوالبشر (ع) و نسل او ،او انسانهایی دیگر در زمین زندگی کرده اند .
مانند آیه 30 از سوره بقره که می فرماید :" زمانی که پروردگارت به فرشتگان فرمود می خواهم در زمین جانشینی بگذارم . گفتند ( باز ) در زمین کسانی می گذاری که در آن فساد کنند و خونها بریزند ."

از این آیه شریفه بر می آید قبل از آفرینش بنی آدم (ع) دوره دیگری بر بشر گذشته است .

از برخی روایات نیز بر می آید قبل از حضرت آدم نسل های دیگری از انسان‌ها وجود داشته‌اند و منقرض شده‌اند. جابر بن یزید جعفی از امام باقر (ع) دربارة آیة "أفعیینا بالخلق الاوّل بل هم فی لبس من خلق جدید[1] ؛ آیا از آفرینش نخستین عاجز شده بودیم؟نه آن‌ها از آفرینش تازه در شکّ هستند"پرسید. حضرت توضیحاتی داد و سپس فرمود:"شاید بپنداری خدای عزّوجلّ فقط این عالم را آفریده و بشری غیر از شما نیافریده است؟چرا به خدا قسم!هزاران هزار عالَم و هزاران هزار آدم افریده و تو در آخر آن عالم ها و آخرین نسل آدمیان هستی".[2]
از این روایت استفاده می‌شود نسل های دیگری قبل از حضرت آدم بوده و منقرض شده‌اند. برخی از اندیشمندان اسلامی بر اساس این روایات معتقدند که «آدم(ع)» نخستین انسانی نبوده که گام بر روی کره خاکی نهاده است، بلکه قبل از او انسان های دیگری بوده اند که به دلایل نامعلومی نسلشان منقرض گشته است V}(منشور جاوید، جعفر سبحانی، ج 4، ص 94 ؛ قاموس قرآن، سیدعلی اکبر قریشی، ج 1، و 2، صص 49 - 50). {V
در خصوص خلقت آدم دیدگاه های گوناگونی مطرح شده است از جمله:


1. پیش از حضرت آدم، هیچ موجودی از آدم یا شبیه آدم وجود نداشته و حضرت آدم یک دفعه و به طور مستقل خلق شده است.


2. پیش از حضرت آدم موجوداتی شبیه آدم و جن بوده اند و سپس یا از بین رفته اند و یا هنوز هم وجود دارند.


3. پیش از حضرت آدم، آدم وجود داشته ولی تکامل نایافته بود و به هر دلیل از میان رفته و منقرض شده اند و آنگاه حضرت آدم بدون ارتباط با آدم های گذشته به طور کامل مستقل آفریده شده اند.


از مجموع آیات قرآنی این نکته به دست می آید که سرسلسله افراد انسانی موجودی به نام حضرت آدم(ع) بوده است و افراد نسل او بر اثر نطفه هایی که در رحم مادرانشان انعقاد پیدا می کنند، ایجاد می شوند اما این که خود آدم چگونه پیدا شده از جمع آیات به این نتیجه می رسیم که او از خاک آفریده شده است و پس از طی مراتبی چون گل چسبنده و چکیده ای از گل و تبدیل آن به گل خشکیده و تکمیل اندام شایستگی دمیده شدن روح را پیدا کرده و به صورت موجودی کامل در آمده است.
V}(نگا: روم / 20 ؛ آل عمران / 59 ؛ سجده / 7 و 8 ؛ مؤمنون / 12 ؛ صافات / 11 ؛ حجر / 26 - 29 ؛ الرحمن / 14 ؛ نساء / 1 ؛ اعراف / 189 ؛ زمر / 6 ؛ انعام / 98 ؛ حجرات / 13 ؛ نحل / 4 ؛ یس / 77 ؛ دهر / 2 ؛ قیامت / 37 - 38 ؛ فرقان / 54 ؛ مرسلات / 20 ؛ علق / 2 ؛ نوح / 17 - 18 و ... نیز نگا: مبانی انسان شناسی در قرآن، صص 73 - 81 ؛ تفسیر نورالثقلین، ج 1، ص 288 ؛ المیزان ، ج 16 ، ص 384 - 388 ، ج 4، ص 224 - 225 و...). {V
با جمع بندی آیات فوق و روایات مطرح شده در خصوص وجود انسان هایی قبل از حضرت آدم می توان به نظریه سوم اذعان نمود، بدین بیان که پیش از حضرت آدم(ع) انسان های تکامل نایافته ای بوده اند که از بینش و آگاهی حضرت آدم(ع) و نسل او برخوردار نبودند این آدمیان در قالب و صورت حیوانی نبوده اند و نیز تنها زندگی غریزی بر آنها حاکم نبوده است ولی به شکل انسان کنونی که دارای زندگی توأم با آگاهی و مسؤولیت باشند نیز نبوده اند، نسل این انسان ها به دلایلی که فعلا بر ما مجهول است منقرض شده اند و آنگاه خداوند متعال حضرت آدم(ع) را به صورت کاملا مستقل و مجزا با اوصاف و ویژگی های منحصر و مختص به خود از گل آفرید؛ انسانی که دارای آگاهی، بینش، تعقل چشمگیر و.. بود و انسانی که گل سر سبد جهان هستی و نمایانگر اوصاف الهی است.

لذا دوست عزیز ما از اونها اطلاعات کافی نداریم که آیا برای خود حجت داشته اند یا نه و اینکه برای اونها حجت لازم بوده است یا نه.

[1] ق (50) آیة 15.
[2] بحارالانوار، ج 8، ص 375.

[Web] -
طبقه بندی: آفریدگار و آفرینش، 
برچسب ها: اولین فرود امده بر روی زمین، حضرت ادم، حجت الهی از اول خلقت انسان، آیا اولین کسی که وارد زمین شد حضرت ادم بود؟، ابو البشر، فرشتگان و ادم، اعتراض فرشتگان، افرینش اولین انسان، انسانهای قبل از حضرت ادم، ادمیان قبل از حضرت ادماولین شخصی که به روی زمین فرود آمد چه کسی بود؟، نسل ادمیان، مقروض شدن نسل قبل از ادم، نخستین انسان، اطلاع کافی درمورد الین انسان،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 دی 1389 توسط طلبه پاسخگو