تبلیغات
(( طلبه پاسخگو )) - چگونه مرگ با جهالت نداشته باشیم؟

پرسش:

==============================================================

فیلا14 :  سلام...
منظور از این حدیث معروف چیست؟؟
""من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتته جاهلیه""
طبق این حدیث:
1.چه کنیم که امام زمان خود را بشناسیم؟

2.چه کنیم که شامل این گروه نشویم- یعنی با جهالت از دنیا نرویم؟!!
اگر شما صلاح میدونید این سوال رو پاسخ عمومی بدهید. ممنونم از شما بزرگوارپاسخ:

=============================================================

سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز

مقصود از حدیث:
عرض کنم خدمت شما که منظور از حدیث این می باشد، کسی که امام زمان خودش رو نشناسد با اینکه ممکن است مسلمان هم باشد اما چون نسبت به مقام امام شناخت ندارد اگر با این حالت از دنیا برود به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است؛ یعنی آن معرفت و شناخت کامل به امام زمان عج رو ندارد.و این جاهلیت ممکن است مثل جاهلیت زمان قبل از اسلام باشد که کافر بودند و روایت هم در موید آن می باشد و ممکن است جاهلیت در حد معرفت کم و ضعیف هم باشد.
یعنی شناخت امام زمان تا این حد لازمه؟
بله. ما در دعایی که از طرف اهل بیت بسیار سفارش شده که بخوانیم این عبارت رو میبینیم "اللهم عرفنی حجتک فإنک إن لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی"
(خدایا حجتت را به من بشناسان که اگر حجتت را نشناسم از دین خود گمراه میشوم)
امام زمان حجت خداوند بر روی زمین است و هدایتگر خلق بسوی خداوند. در زمان هر یک از ائمه آنها مصداق امام زمان امت خویش بودند و چه بسیار کسانی که ادعای مسلمانی داشتند اما بخاطر نشناختن مقام امام در مقابل او ایستادند واز راه حقیقی گمراه شدند.
خب حالا میرسیم به این سوال که باید چطور نسبت به امام زمان شناخت حاصل کرد و آیا اصلا شناخت امام برای ما امکان دارد یا نه؟
برای پاسخ به این سوال باید این مطلب رو یاد آوری کنم که شناخت امام به دو صورت است یکی شناخت تاریخی یا همان شناسنامه ای حضرت که بدانیم نامشان،کنیه شریفشان، سن  و....چیست و چقدر است.و دیگر اینکه شناخت مقام امام میباشد که بدانیم امام دارای چه جایگاهی در عالم می باشند که مهترین شناخت همین مورد است.
 مطمئناً این شناخت باید عملاً موجب تفکیک اعتقادات هر مومنی از بقیه انسانها گردد، یعنی این شناخت باید عملاً فرد را از زمره دیگران جدا کند، و او را به مسیری دلالت کند که صراط مستقیم خداوند است، و همان راهی است که در پس آن شناخت درست و صحیح خدای تعالی است!
نهایتاً اینکه بدانی امام کیست ، وظیفه اش چیست ، دارای چه شئونی است ، عوامل رضا و سخطش چیست، راه کسب علم او کجاست، چگونه میتوان به او محبت داشت، چگونه میتوان طوق خدمت گذاری به ساحت مقدسش را به گردن آویخت، و این که طعم محبتش را چشیده با تمام وجود او را دوست داشته باشی، همواره فرمان او را بر تمامی امور مقدم بداری، همه دارایی های خود را سرمایه ای برای خدمت به او قلمداد کنی، خلاصه اینکه وصله ای از امام زمانت شوی!
اینها همه از مصادیق شناخت امام زمان علیه السلام است و اگر اینگونه شدی، تازه معرفت واقعی خداوند را در درون خویش پیدا کرده و پرورش میدهی !
ان شالله همگی ماها به این شناخت و معرفت از امام منجی برسیم.
دوستان هم اگر نکته ای داشتند در نظرات از مطالبشون استفاده خواهیم کرد.
طبقه بندی: مهدویت، 
برچسب ها: مقصود از حدیث، هدایتگر خلق، اصلا شناخت امام برای ما امکان دارد یا نه؟، شناخت تاریخی، شناخت مقام امام، جایگاه امام در عالم، رضایت امام، چگونه میتوان به او محبت داشت، خدمت به امام، معرفت واقعی، اهل بیت، مصادیق شناخت امام زمان، امام کیست، شناخت درست، اللهم عرفنی حجتک، چه کنیم که شامل این گروه نشویم امام، معرفت، محبت، شناخت، مرگ جاهلیت، امام زمان، حجت خدا در زمین، شناخت امام، راههای شناخت امام، مقام امام، من مات ولم یعرف امام زمانه...، صراط مستقیم، وظیفه ما در مقابل امام،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 17 شهریور 1391 توسط طلبه پاسخگو
نمایش نظرات 1 تا 30