تبلیغات
(( طلبه پاسخگو )) - سیره حضرت زهرا(س) چگونه است؟
پرسش:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
زینب:
خوبید استاد؟
(حضرت چگونه در اجتماع حضور پیدا می کردند؟،چگونه با پدر و مادر برخورد می کردند؟،چگونه تقوی پیشه می کردند؟،چگونه با نامحرم برخورد می کردند؟،چگونه با شوهر و فرزندان رفتار می کردند؟ حجابشان چگونه بوده است؟ و ... شما هم همانگونه باشید) خوب من اینارو میخوام تا بتونم همانگونه باشم  بیشتر از لسان خود ائمه یا روایات بگید.
منبع میخوام.....چون کتب یا مطالبی که ه
ست همه نگاه و دیدگاه نویسندست.
ممنون


پاسخ:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
سلام
 ممنون زینب خانم شکر خدا خوبم.
چشم چند روایت از سیره حضرت عرض مکنم:
از ایثارش حتما شنیدید:
نمونه بارز آن ادای نذر سه روز روزه حضرت فاطمه(س) برای سلامتی بیماری حسنین(ع) است که ایشان، حضرت علی(ع)، حسنین(ع) و فضه خادمه، در هر سه روز غذای خویش را به یتیم، اسیر و مسکین داده و خود با آب افطار نمودند که نتیجه آن نزول سوره انسان در تمجید از اقدام خالصانه این خانواده بود.
در مورد برخورد با نامحرم و...:
امیرمؤمنان علی(ع) فرمود: روزی همراه گروهی در محضر رسول خدا(ص) نشسته بودیم. آن حضرت به ما رو كرد و فرمود: «بهترین كار برای زنان چیست؟» هیچ كدام از حاضران نتوانستند جواب صحیح بدهند. هنگامی كه متفرّق شدند، من به خانه بازگشتم، و همین موضوع را از حضرت زهرا(س) پرسیدم، و ماجرای سؤال پیامبر(ص) و پاسخ صحیح ندادن اصحاب را برای حضرت زهرا(س) تعریف كردم، و گفتم هیچ یك از ما نتوانستیم پاسخ صحیح بدهیم. حضرت زهرا(س) فرمود: ولی من پاسخ به این سؤال را می‏دانم، و آن این است كه: «خَیْرٌ لِلنِّساءِ اَنْ لایَرِینَ الرِّجالَ وَلایَراهُنَّ الرِّجالُ؛ صلاح زنان در آن است كه آنها مردان نامحرم را نبینند، و مردان نامحرم آنها را نبینند».
ایمان حضرت:
رسول خدا فرمود:« خداوند قلب دخترم فاطمه علیهاسلام را از ایمان و یقین سرشار فرموده است.»
ایمان در کشاکش روزگار و سختی ها ظاهر می شود و استواری ایمان امری است بسیار مشکل، اما فاطمه علیهاسلام همان‌طور که در زمان حیات پدر گرامی‌اش، و با بیشترین عزت و احترام در میان مسلمین، به خدای بزرگ دل بسته بود، وقتی به خانه او هجوم بردند و عظیم‌ترین مصیبت‌ها را بر او وارد کردند، باز هم ایمان خود را حفظ کرد، کوچکترین انحرافی در او به وجود نیامد و کلامی را که مورد رضای خداوند نباشد بر زبان جاری نکرد.
حال زنان امروزی چطور؟ با رسیدن دو مشکل دنیایی اشک و ناشکری می کنند.
قناعت و زهد حضرت:
روزی فاطمه زهرا علیهاسلام می خواست نزد پدر بزرگوارش، رسول الله برود. چادری مندرس را که دوازده جای آن وصله شده بود، بر سر کرد و بیرون آمد. سلمان فارسی نگاهی به چادر انداخت و گریه اش گرفت. صدا زد:« وای چه غم بزرگی است! دختران قیصر و کسری لباس هایی از سندس و حریر می پوشند و این فاطمه، دختر رسول خداست که باید چنین چادری به سر داشته باشد.»
فاطمه علیهاسلام به حضور پدر رسید و عرض کرد:« یا رسول الله، سلمان از چادر من تعجب کرده است. به خدایی که تو را مبعوث کرده، من و علی پنج سال است که یک پوست گوسفند داریم. شب‌ها روی آن می‌خوابیم. متکای ما نیز از پوست است که داخل آن از لیف خرما پر شده.»
رسول خدا رو به سلمان کرد و فرمود:« ای سلمان، دختر من فاطمه از پیش‌تازان راه خداست*.»
اما دختران و زنان امروزی چطور هستند؟ خودتون زینب خانم قضاوت کنید.
شوهرداری فاطمه علی هاسلام:
منابع خوب و کامل چندتا عرض میکنم:
حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود:« به خدا قسم، من فاطمه را هیچ‌گاه غضبناک نکردم و به هیچ کاری وانداشتم؛ فاطمه نیز هیچ‌گاه مرا خشمگین نکرد و از گفته‌ام سرپیچی نفرمود. هرگاه به او می نگریستم همه‌ی غم و اندوهم برطرف می شد.»

یک روز صبح امیرالمؤمنین علیه السلام به فاطمه علیهاسلام فرمود:« چیزی برای خوردن داریم؟»

فاطمه علیهاسلام فرمود:« نه، به خدایی که پدرم را به نبوت و تو را به وصایت، گرامی داشته، چیزی نداریم. دو روز است که من غذای خود را به تو و دو فرزندم حسن و حسین می‌بخشم.»
امیرالمومنین فرمود:« فاطمه جان، چرا به من نگفتی تا چیزی برای شما تهیه کنم؟!»
فاطمه علیهاسلام فرمود:« من از پروردگارم شرم می‌کنم که تو را به کاری وادارم که قدرت آن را نداشته باشی.»
اما امروزه مشاهده می شود زنان چه سختی ها و چه خواسته ایی از شوهرانشان دارند.و شوهر هم در وسعش نیست فراهم کند.
ایثار و انفاق فاطمه علیه اسلام:
امیرالمومنین علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیهاسلام زندگی بسیار ساده ای داشتند و به امور دنیوی و تجملات بی‌توجه بودند. خوراک آنها غالبا نان جو و گندم و شیر و نمک و خرما و امثال آن بود و پوشاک و وسایل زندگی‌شان هم بسیار ساده.
امیرالمؤمنین روزها کار و زراعت می‌کرد و درآمد نسبتا زیادی داشت، ولی بیشتر آن را در راه خدا انفاق می‌فرمود.
فاطمه زهرا علیهاسلام هم گاهی از سهم غذای خود یا لوازم زینتی یا پوشاک خود در راه خدا انفاق می‌کرد.
از این رو بارها پیش می‌امد که دو یا سه روز گرسنه می‌ماندند. با این حال پاداش اخروی را با لذت دنیوی معاوضه نمی‌کردند و دست از انفاق و ایثار برنمی‌داشتند.
و...
منابع روایات:
بحارالانوار، ج 43، ص 134.
بحارالانوار، ج 43، ص 59، ح 51.

اما منابع برای مطالعه شما که خوب و محققانه باشند این کتاب ها هستند:

1. کتاب فاطمة الزهراء آیت الله رحمانی.
2. زندگانی فاطمه الزهرا(س)/آیت الله ناصر مكارم شیرازی.
3. فاطمه زهرا از ولادت تا شهادت/علامه سید محمد كاظم قزوینی، ترجمه: علی كرمی.
4. فاطمه زهراء(س)، بانوی نمونه اسلام/آیت الله ابراهیم امینی.
5. رنج‌های زهراء/علامه سید جعفر مرتضی عاملی، ترجمه: محمد سپهری.
6. زندگانی صدیقه كبری حضرت فاطمه زهرا(س)/آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب.
7. اخلاق حضرت فاطمه (س) ،مولف: محمدمهدی تاج لنگرودی (واعظ).
و...
طبقه بندی: امامت، 
برچسب ها: امامت، بانو، پیامبر، امام، مادر، اجتماع، حضرت، پدر و مادر، تقوی، نامحرم، شوهر، فرزندان، حجاب، ائمه، روایات، منبع، کتب، مطالب، سیره، ایثار، نذر، رسول خدا(ص)، زنان، زهرا(س)، اصحاب، حضرت زهرا(س)، ایمان، فاطمه علیهاسلام، یقین، حیات، مصیبت‌، خداوند، قناعت، زهد، چادر، سلمان فارسی، مبعوث، شوهرداری، حضرت امیرالمؤمنین، غضبناک، خشمگین، انفاق، تجملات، نان جو، گندم، شیر، نمک، پاداش اخروی، معاوضه،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 9 دی 1389 توسط طلبه پاسخگو