تبلیغات
(( طلبه پاسخگو )) - تعداد علوم کشف شده؟
پرسش:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
علی:
سلام چه تعداد علوم کشف شده؟شنیدم که 2 علم کشف شده و در زمان ظهور 70علم دیگه توسط امام معرفی میشه .در کل از پاسخگوییت ممنونم.

پاسخ:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
با سلام
بله در روایتی از امام صادق(ع) وارد شده است كه «دانش 27 حرف است؛ پس تمام آنچه پیامبران با آن مبعوث شده‏اند، 2 حرف (از دانش است) و مردم تا امروز تنها 2 حرف از دانش را دار هستند، اما هنگامی كه قائم ما(عج) قیام می‏كند، 25 حرف دیگر را در میان مردم پراكنده می‏كند و با آن دو حرف اضافه می‏نماید تا اینكه دانش به 27 حرف كامل می‏شود. (بحارالانوار، ج 52، ص 336)

ظاهرا معنای این روایت و روایات مشابه این است كه عقول و خردهای مردم در این زمان پیشرفت فراوانی می‏كند. زیرا در این دوره معنویت و تقوا بسط پیدا می‏كند و موانع علم‏آموزی و فهم و ادراك صحیح مسدود می‏گردد و تمامی مردم امكان می‏یابند با تقوا ـ عامل نگهداریانسان كه باعث روشن‏بینی و فهم و درك بینا می‏شود به تمامی اسراری علوم نزدیك شوند. چنانچه در روایات حكومت امام زمان(عج) وارد شده است كه در آن زمان زنان با قرآن سخن می‏گویند. بنابراین دوران پس از ظهور حضرت، اوج شكوفایی علوم و فنون و صنعت و تكنولوژی خواهد بود.

در روایات وارد شده كه
هفتاد و سه حرف است یك حرف از آن را آصف بن برخیا داشت. و دو حرف را عیسی(ع) و چهار حرف را موسی(ع) و هشت حرف را ابراهیم(ع) و پانزده حرف را نوح(ع) و بیست و پنج حرف را آدم(ع) و هفتاد و دو حرف را محمد(ص) كه از یك حرف محجوب است (اصول كافی (معرب)، ج 1، ص 179 - انسان كامل از دیدگاه نهج البلاغه، آیت الله حسن زاده آملی، ص 154 و 155).
و همچنین به حضرات ائمه هدی(س) اجمعین بعد از حضرت رسول(ص) همان هفتاد و دو حرف داده شد (اصول كافی، ج 1، ص 180).
در قرآن كریم خدای بزرگ می فرماید: «و علم آدم الاسماء» (بقره، آیه 32) خداوند به آدم اسماء را تعلیم داد. منظور از الاسماء جمیع حقایق هستی است و این حقایق در هر كس كه بالفعل انسان باشد وجود دارد. مثل حضرات معصومین(ع) ولی در ما چون بالقوه انسانیم و بالفعل انسان نیستیم این علم به اسماء وجود ندارد (در محضر استاد حسن زاده آملی، محسن غرویان، ص 15).
و لذا بدون توجه انسان كامل (حضرات معصومین) انسان های عادی نمی توانند به مدارج كامل الاسماء دست پیدا كنند. در مدرسه رشد و كمال معصومین معلم اند و بقیه افرادی كه جویای كمال می باشند. شاگرد و دانش آموز و بدون راهبری آن بزرگواران امكان رسیدن به درجات والای از رشد و وارستگی ممكن نمی باشد و لذا فعلیت بسیاری از استعدادهای وجودی انسان ها در زمان ظهور قطب عالم امكان حضرت ولی عصر(ع) تحقق پیدا می كند.
برای آگاهی بیشتر ر.ك:
1. نصوص الحكم بر فصوص الحكم، استاد حسن زاده آملی، ص 568
2. كلمه علیا در توقیفیت اسما، علامه حسن زاده آملی


طبقه بندی: جهان شناسی، 
برچسب ها: علوم، کشف، هفتاد، دو، ظهور، امام زمان، قران، روایات، حدیث، امام، تعداد، معرفی، امام صادق(ع)، دانش، پیامبران، مبعوث، قائم (عج)، قیام، بحارالانوار، عقول، خرد، معنویت، تقوا، حكومت، فنون، صنعت، تكنولوژی، عیسی(ع)، موسی(ع)، ابراهیم(ع)، نوح(ع)، آدم(ع)، محمد(ص)، و علم آدم الاسماء، حضرات معصومین(ع)، بالقوه، بالفعل، زمان ظهور، حضرت ولی عصر(ع)،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 2 بهمن 1389 توسط طلبه پاسخگو